Комунальний заклад освіти "Середня загальноосвітня школа № 98" ДМР


запам'ятати

 


Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського "ХАІ" Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України
Педагогічна преса Національна дитяча гаряча лінія

Конспект уроку Тема: «Йоганн Вольфганг Гете . Трагедія «Фауст» - вершина творчості Гете і один із найвидатніших творів світової літератури. Історія створення». 9 клас

Тема. Йоганн Вольфганг Гете . Трагедія «Фауст» - вершина творчості Гете і один із найвидатніших творів світової літератури. Історія створення.

Мета:

подати відомості про життя та творчість Гете ; розкрити історію створення трагедії «Фауст» ; розвивати навички роботи  з підручником, осмислювати картини світу іншої соціокультури; на прикладі особистості письменника виховувати бажання самовдосконалюватися  , з повагою ставитися до цінностей інших культур.

Обладнання :  портрет Гете, виставка різних видань «Фауста», відеофільм  «Пам’ятник Й.В.Гете у Відні», кадри із документального фільму «Життєвий і творчий шлях Й.В.Гете», мультимедійна презентація  «Життєвий і творчий шлях Й.В.Гете. Історія створення трагедії «Фауст».

Тип уроку: комбінований (урок-зустріч із письменником ,урок засвоєння нового матеріалу та формування на їхній основі умінь та навичок)

Епіграф:                                                                   

Лиш той життя і волі гідний,

Хто б’ється день у день за них…

 

Й.В.Гете

 

Хід уроку

I.Організаційно-мотиваційна частина.

·         Відео «Памятник   Й.В.Гете у Відні».

·         Гра «Я знаю цього письменника».

II.Актуалізація опорних знань.

Слово вчителя.

-Пам’ятник…Й.В.Гете. Так , це видатний німецький письменник і мислитель, основоположник німецької літератури нового часу.

·         Бесіда.

-З яким твором Й.В.Гете ви знайомилися  у 7 класі на уроках світової літератури?

-До якого літературного жанру належить «Вільшаний король»?

( жанр –балада)

-Яка головна думка цієї балади?

( різні варіанти її інтерпретації , а саме: за страхом хлопчика, його мареннями криється: а) одвічна боротьба життя зі смертю; б) зіткнення романтичного (фантастичного) та реалістичного  світосприйняття).

III.Оголошення теми та мети уроку (запис до зошитів).

IV.Робота над темою уроку.

·         Психологічне прочитання портретів Гете.

-Визначте , в чому різниця між двома портретами митця?

(На одному він юний штюрмер, котрий прагнув змінити світ, на іншому – людина , яка багато чого досягла і осмислила в житті. На схилі літ поет своїми творами збагатив досвід усього людства , зокрема свого покоління, котре шукало, втрачало, помилялося, не схиляючись перед авторитетами і розвиваючи далі науки та мистецтво).

·         Учень, який виконує роль Г. Гейне:

Зовнішність Гете «була так само значущою, як слово в його творах, і постать була так само гармонійною, світлою, радісною, шляхетною, пропорційною, і по ньому, як по античній статуї, можна було вивчати грецьке мистецтво. Очі були спокійні, як погляд божества... Час укрив  його голову снігом, але не зміг схилити її. Він продовжував тримати  її гордо й високо, а коли говорив, то здавалося, що йому дана можливість пальцем вказувати небесним зорям шлях, яким вони мають рухатися».

·         Захист творчими групами  повідомлень «Життєвий і творчий шлях Й.В.Гете  .

Творча група 1. Ранній період (1767 – 1769). Збірник  «Лейпцизька книга пісень». Анакреотичні мотиви.

  У забезпеченій родині доктора права Йоганна Каспара народився син Йоганн Вольфганг Гете. Батько помітив здібності хлопчика і почав приділяти велику увагу його розвитку. Домашні вчителі навчили його грати на клавесині та віолончелі, писати фарбами, малювати олівцем , фехтувати, танцювати, їздити верхи. А батько навчив писати вірші. Вірші Гете почав писати із семилітнього віку.Але найбільшим захопленням Гете з дитинства був театр.Йоганн вивчав шість іноземних мов, навіть почав писати ними. З дитячих років  він вирізнявся наполегливістю в оволодінні знаннями. Вже в молоді роки Гете вважали генієм, а на схилі років шанобливо називали «олімпійцем» (тобто богом з Олімпу). Напівжартома про нього говорили, що «природа захотіла дізнатися, якою вона є і... створила Гете».

 У ранній період Гете видав друком першу збірку віршів «Лейпцизька книга пісень» (1769). Його твори мали  анакреотичний характер і вирізнялися суто гетевським відчуттям повноти життя.

Творча група 2. Штюрмерський період (1770- 1775). Лірика , роман «Страждання молодого Вертера».

  У Гете було надзвичайно слабке здоров'я. У 19 років у нього сталася кровотеча з легень, а в 21 рік він мав настільки ослаблену нервову систему, що будь-який, навіть найслабший звук викликав у нього напади роздратування. Неймовірними зусиллями волі Гете зумів побороти всі свої недуги. Щоб позбутися хронічних головних болей і страху висоти, він змушував себе підніматися на високу дзвіницю. Він відвідував лікарні і спостерігав хірургічні операції, щоб зміцнити свою психіку. А для того, аби здолати своє несприйняття шуму, Гете з військовою частиною йшов через усе місто під гуркіт солдатських барабанів. Саме надзвичайна сила волі та дисциплінованість духу дозволили Гете, який усе життя страждав на сухоти, всупереч усім лікарським прогнозам, дожити майже до 83 років.

   У Стразбурзі розпочинається другий період творчості Гете- штюрмерський. Він познайомився з Йоганном Готфрідом Гердером і став не лише учасником , а й одним із лідерів руху «Буря й натиск». Під впливом Гердера Гете змінив  свої естетичні вподобання. В його творчості з’являються  фольклорні мотиви . Яскравий приклад поезії Й.В.Гете –балада «Дика ружа»  (1771). Від сентименталістів  , передовсім Руссо, Гете перейняв увагу до природи, що втілилося в створенні пейзажної лірики («Подорожній»,1772; «Пісня Магомеда», (1774). Змінюється антична тематика:  Гете звертається до міфологічних образів і сюжетів , але надає їм суб’єктивного звучання , пронизує їх бунтарськими інтонаціями ( «Пісня подорожнього під час бурі», 1771-1772; монолог Прометея з незакінченої драми, 1773).Найгучніший успіх у штюрмерський період випав на долю сентиментального роману Гете «Страждання молодого Вертера» (1774). В цей період під впливом німецької народної легенди XVI  ст. виникає задум «Фауста» (1773).

 

Творча група 3. Перехідний період (1776- 1785) . «Вільшаний король».

 

У 1775 р. на запрошення герцога Карла – Августа Гете переїхав до Веймара й поринув в адміністративну роботу. Протягом десяти років він був міністром при дворі герцога. Письменник захопився просвітницькими ідеями поступової освіти та  гуманістичного виховання людей. У цей період написані драматичні фрагменти «Земне буття художника» й «Обожнювання художника» (1774); поема «Поетичне покликання Ганса Сакса» (1776) ; вірш «Присвята» (1784). У 1782 р . побачила світ відома балада «Вільшаний король».

Виразне читання поезії Й.В.Гете «Нічна пісня мандрівника».

Творча група 4. Період «веймарського класицизму» (1785-1804). «Римські елегії», «Коринфська наречена», «Райнеке лис».

Конфлікт із герцогом і його придворними закінчився втечею Гете до Італії , де він жив у 1786-1788 рр. Тут він із головою поринув у вивчення  античної культури. Концепцію «веймарського класицизму» незалежно один від одного, розробляли він і Шиллер. Естетичним ідеалом Гете і Шиллер проголошують життєрадісне мистецтво Еллади. Гете створює «Римські елегії» (1790), баладу»Коринфська наречена» (1797), сатиричну поему «Райнеке –Лис». Слід особливо відмітити  творчу співпрацю і дружбу двох великих поетів Гете і Шиллера.

  Уперше Шиллер побачив Ґете, коли той приїхав разом із герцогом Карлом Августом вітати випускників військової школи, серед яких був і майбутній поет. Юнак зачаровано дивився на знаменитого автора «Вертера», а той навіть гадки не мав про його існування.

    Через вісім років Шиллер святкуватиме день народження Ґете в його веймарському будинку, щоправда, без господаря, бо той ще пе­ребуватиме в Італії. Вони зустрінуться майже через півтора року піс­ля цього в багатолюдному придворному товаристві, після чого Шиллернапише про цю зустріч одному зі своїх друзів: «Я вважаю, що ми ні­коли не станемо близькими людьми. Усе, що цікавить мене, до чого я прагну, на що сподіваюсь, він уже пережив. І мені здається, що він так далеко пішов уперед від мене, що нам уже не судилося зустрітися в дорозі. Його світ — не мій світ... Як все буде, покаже час».

    Шиллер написав Ґете листа, у якому вперше схвально відізвався про духовний і творчий шлях кращого поета Німеччини. На знак вдячності Ґете дав згоду на спів­працю і першим промовив в листі- відповіді слово «дружба».

    Творчий союз двох поетів проіснував майже одинадцять років, попри протилежність їхніх характерів. Ґете відкрив Шиллерові не тільки своє серце, а й думки. Вплив старшого поета можна відчу­ти в усіх п'єсах Шиллера, написаних за роки дружби між ними.

    Надзвичайно тонкий у сприйнятті навколишнього світу, Ґете відчував Шиллера серцем, і коли той помер, писав: «Я... втратив дру­га, а разом із ним половину власного життя».

Творча група 5. Пізній період  до 1832 р.  Збірка «Західно- східний диван».

Після смерті Шиллера починається пізній період творчості поета.Виходить друком автобіографічна книжка «Поезія і правда з мого життя». З’являються нові продуктивні ідеї, одна  з яких –думка про виникнення всесвітньої літератури. Виходить  друком навіяний перською поезією «Західно- східний диван» (1814- 1819). В останні місяці життя Гете закінчив і остаточно відредагував повний текст  трагедії «Фауст».

  Гете написав 1600 віршів, 54 віршові та прозові п'єси, три великі поеми, чотири романи, понад 2000 афоризмів, приказок і повчань (віршами та прозою), величезну кількість наукових, філософських, естетичних, літературно-критичних статей, мемуари, щоденники; перекладав із французької та італійської літератур. Знамените веймарське видання творів Гете (1887—1919 pp.) складається із 143 томів.

 

·         Цитатна доріжка.

Бути людиною – значить бути  борцем.

Треба кимось бути, щоб щось створити.

 Найбільшу радість можна отримати лише від великої праці.

 Працюйте, поки вам світить день.
 Найголовніше – мати сильну волю, здібності і наполегливість,         
 щоб довести все до кінця. 

 Характер формується лише в боротьбі.

 Немає нічого великого, крім істини. Який я радий, що   

 присв’ятив своє життя істині. 
                

                                                  Й.В.Гете
 

·         Бесіда.

-    Що є темою цих висловлювань? 
-    Як ставиться Гете до людини? Якою бачить її і уявляє?

·         Відеофільм «Й.В.Гете».

·         Асоціативний ланцюжок до слова людина.

Людина  - борець, творча особистість, вміє цінувати  своє життя, неповторна, прагне жити гідно, в скрутних обставинах залишається людиною, в нестандартних ситуаціях проявляє істинну сутність людини,   поводить себе толерантно , цінує час, вимоглива до себе.

·         Проблемне запитання.

·         Гете присвятив життя істині чи боротьбі за істину?
                                                                 
 (Як людина доби Просвітництва, Гете вбачав сенс свого життя в удосконаленні здібностей, що подарувала йому природа, а також в тому, щоб поділитися своїми духовними відкриттями з людством)
 

Слово вчителя.

Вже на початку 19 ст. Гете був широко відомий в Україні. 1827 року він був обраний почесним членом Ради Харківського університету.

Перший переспів з Гете українською мовою належить Петру Гулаку-Артемовському — балада «Рибалка» (1827).

   Балада «Лісовий король» в українському перекладі була надрукована окремим виданням у Львові в 1838 році, автором перекладу був український мовознавецьгреко-католицький священик Йосип Левицький.

 Тарас Шевченко називав Гете «великим», знав і любив його твори, особливо «Фауста». Перший повний переклад «Фауста» українською мовою зробив Микола Лукаш.

·         Робота з підручником.

·         Заповлення таблиці «Жанрове розмаїття творчості Й.В.Гете».

Епічні твори

Ліричні твори

Драматичні твори

роман

Ліричні вірші

трагедія

 

пісня

драма

 

балада

 

 

поема

 

 

елегія

 

 

 

 

 

Слово вчителя.

 У творчому спадку письменника є твір, якому належить особливе місце. Справою всього життя Гете було написання унікальної, дивовижної книги, яка стала настільною для багатьох авторів , - трагедія «Фауст». Цей незвичайний і надзвичайно складний драматичний твір не призначався для сцени. Письменник працював над ним близько 60 років і завершив його незадовго до смерті – у 1831 році. Постійно повертаючись до трагедії, автор поступово перетворив його на грандіозний філософський твір , у якому відобразив свої погляди на сутність людини.

·         Демонстрація різних видань «Фауста».

Джерелом сюжету «Фауста» стала «народна книжка», в якій були зібрані легенди про вченого –чорнокнижника, котрий продав душу дияволу. Лікар і алхімік Фауст справді жив у першій половині XVI століття. Легенда говорить про нього як про видатного мага й чарівника, якому були підвладні потойбічні сили. За це на нього очікувала розплата- його задушив диявол. Німецька народна легенда перекладалася і видавалася в Англії, Голландії і Франції. До цього образу зверталися англійський драматург Карл Марло і німецькі письменники із літературного гуртка «Буря і натиск». Легенда про доктора Фауста стала настільки популярною, що її виконували на сцені. Одну  з таких вистав Гете побачив у дитинстві. Так відбулося знайомство поета з Фаустом і Мефістофелем. «Спочатку я писав його на аркушах поштового паперу й нічого не виправляв, бо боявся написати хоч один непродуманий рядок, який би  потребував переробки»,- згадував пізніше Гете про роботу над цим твором.

 Попередників Гете цікавило питання контакту людини із силами пекла, її покарання за прагнення проникнути у таємниці ірреального світу.

·         Словникова робота.

Ірреальний ( від лат.irrealis-нематеріальний)- не реальний, не існуючий в дійсності.

Висновок. Гете суттєво змінив і доповнив відомий сюжет новими персонажами і подіями. Створивши власну версію історії про диявола і доктора Фауста, письменник спирався на багатий досвід фольклорної і літературної традиції. Поклавши в основу німецьку середньовічну книгу, Гете принципово змінив трактування характеру головного героя. Він створив гімн людині, яка не скоряється долі, шукає істину і прагне до справжньої свободи і любові. Над трагедією “Фауст” Й.В.Гете працював протягом 60 років (з 83 прожитих).

  Вперше почав писати  в 19 років, коли тяжко хворів, а в 51 рік вдруге звертається до твору, коли хворіє і втрачає зір ,і на схилі літ , коли помирають друзі, рідні ,звертається втретє .Тобто перший варіан“Прафауста” виник близько 1773р.,  а останні сцени трагедії написані літом 1831р., за півроку до смерті.Трагедія складається з трьох вступних текстів: “Ліричної присвяти друзям юності”, “Театрального прологу”, “Прологу на небі”, 1 і 2 частин.

1ч. (надрукована в 1808р.) не розбита на дії, складається з 25сцен.
2ч. (надрукована в 1832р.) має 5 дій.

·         Есе.( Пятихвилинний твір)

-Що на вашу думку є запорукою створення літературного шедевру?

 

·         Гронування

бажання пізнати істину

Формула успіху Гете

натхнення

талант

 

невтомна праця

 

віра в розум людини

досвід

Домашнє завдання

 Високий рівень: написати рецензію на статтю про Й.В.Гете з підручника, прочитати трагедію «Фауст».

Достатній рівень:прочитати трагедію «Фауст» (за хрестоматією), дібрати цитати для характеристики головного героя.

Середній рівень: прочитати трагедію «Фауст» (за хрестоматією).

IV.Рефлексія.

Учень, який виконує роль Гете.

По суті, в моєму житті не було нічого, крім важкої праці, і я можу сказати сьогодні, коли мені сімдесят років, що за все життя я й чотирьох тижнів не жив собі на втіху. Наче весь час котив вгору камінь, який знов і знов скочувався долу, і треба було його підіймати.

Що таке я сам? Що я зробив? Я зібрав і використав усе, що я бачив, чув, спостерігав. Мої праці виплекані тисячами різних індивідів, невігласами і мудрецями, розумними і дурнями; дитинство, зрілий вік, старість — усе принесло мені свої думки, свої здібності, свої надії, свій спосіб життя; часто я пожинав посіяне іншими; моя творчість — творчість колективної істоти на ім’я Гете.

 

·         Бесіда

Прочитайте епіграф до уроку.

-Як ви розумієте ці поетичні рядки?

-Чому саме їх обрано епіграфом до уроку?

Бліц –прес – конференція

Кілька запитань учителю від учнів на тему: «Що обов’язково хотілося б уточнити в автора трагедії «Фауст»? (можливі варіанти запитань)

·         Який настрій  панував у творчій лабораторії поета, коли створювалися рядки «Фауста»?

·         Які рецепти справжньої чоловічої дружби?

Очікувані результати:

Учень:
наводить найвідоміші факти з творчої  історії “Фауста”, зокрема, про прообраз головного героя, мага-чорнокнижника; про те, що цей твір Ґете писав протягом майже всього свого життя і дав у ньому художнє втілення проблем, які його хвилювали.

 

Література:

1.Будня Г. Транспонування гетевських образів у світовому мистецтві (Урок розвитку  зв’язного мовлення за трагедією «Фауст») // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2009. -№10. – С.36 - 39.

2.Ковбасенко Ю.І. Зарубіжна література : Підручн. Для 9 кл. загальноосвіт. Навч. Закл. – К : Грамота, 2009.- 304  с. : іл..

3.Маслюк.О. Фауст як матриця людини невпинного пошуку (Урок – осмислення образу головного героя однойменної трагедії Й.В.Гете // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2008. -№3. – С.47-50.

4.Ніколенко О.Аналіз художнього твору як передумова його інтерпретації (Система уроків за трагедією «Фауст» // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2009. -№10. – С.30-36.

5.Сіренок Л.Л.Літературний вечір, присвячений життю і творчості Й.В.Гете //Зарубіжна література в школі.- 2008.- №9. – С.  36-39.

6.ШтанькоЛ.І. Вчити учнів знаходити і відкривати для себе нові знання, застосовуючи їх на практиці (Система уроків за трагедією «Фауст» Й.В.Гете із застосуванням  групової форми навчання //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2005. -№12. – С.33-37.

Internet- джерела:

1. Йоганн Вольфганг Гете. [Електронний ресурс] - Режим доступу:

http://www.youtube.com/watch?v=L9P25C90aDs

2. Йоганн Вольфганг Гете. [Електронний ресурс] - Режим доступу

http://www.youtube.com/watch?v=42CSt-2ZuLs

http://img1.labirint.ru/books/141821/big.jpg

 

 

Подобається