Комунальний заклад освіти "Середня загальноосвітня школа № 98" ДМР


запам'ятати

 


Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського "ХАІ" Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України
Педагогічна преса Національна дитяча гаряча лінія

Урок розвитку мовлення Тема: «Весна пробуджує природу»

Урок розвитку мовлення

Тема: «Весна пробуджує природу»

Мета: Вчити спостерігати за весняними змінами в природі, помічати їх, шукати нові виразні словосполучення; розвивати образність мовлення , мислення, вчитись складати казку. Розвивати творчу здібність дітей. Виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок-казка.

Обладнання: мультимедійний монітор, презентація, малюнки, відеоматеріал.

Хід уроку.

І. Організаційний момент. (1 хвилина)

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі

Привітайте, в добрий час,

Гостей посмішкою й миром.

Стали, дітки, підтягнулись.

Один одному всі щиро посміхнулись,

На урок увагу не забудьте взяти .

Сядьте всі рівненько, почнемо працювати.

ІІ. Вступна бесіда. (5 хвилин)

Діти, сьогодні у нас не звичайний урок і тому хочеться почати його не так, як завжди. Давайте усміхнемося один одному, подаруємо усмішку.

З доброю усмішкою можна починати роботу. А урок наш незвичайний тому, що до нас у гості попросилася казка разом із своїми помічниками: загадками, віршами, піснями.

Сьогодні, коли я йшла до школи, то побачила щось дуже цікаве, воно мені надзвичайно сподобалось і головне, дуже хотіло потрапити до школи к нам на урок, щоб теж познайомитись з казкою.

- Що це за дивина? Відгадайте.

( діти ставлять запитання, які потребують однозначної відповіді «так» або «ні».

Наприклад: Воно велике? Воно голубе? Воно живе? Воно кругле? Воно гаряче? тощо).

  • Так, це дійсно сонечко.
  • А чи знаєте ви пісеньку про сонечко

І діти співають «Закликаночку» про сонечко)

Отже сонечко і буде головним героєм нашої казки.

( Слайд № 1) - сонечко.

Вчора, на уроці мислення серед природи, ми з вами побачили як змінилося все навкруги з приходом весни. Побачили, що прокинулися дерева і розкрили свої зелені оченята — бруньки, з — під землі на волю пробилася шовкова травичка. Хто їх пробуджує? (весна, Сонечко, тепло)

  • Ми з вами слухали веселий спів пташок, почули пісню джмелика.
  • А хто їх звеселяє? (весна, сонце)
  • Діти, подивіться у віконечко на наше сонечко. Ви бачите як воно нам привітно усміхається. Як ви думаєте, чому воно так усміхається? (хоче завітати до нас на урок)
  • Давайте ми з вами подякуємо нашому сонечку за його тепло і ласку, та
    напишемо про нього гарну казку. Ви згодні?

(10 хвилин)Тоді відгадайте загадку

Хто однаково всіх любить?

Всіх однаково голубить?

Кожний з коса тільки гляне,

А обняти не дістане (сонечко)

А хто з вас ще знає загадки про сонце? (діти загадують загадки)

А ось ці загадки допоможуть нам знайти інших героїв нашої казки, які живуть

разом із Сонечком. Слухайте уважно.

Крил немає скрізь літає, Сині хмари розганяє (Вітер)(Слайд № 2)

 

Летить орлиця по синьому небу, Крила розкрила, сонце накрила (Хмара) ( Слайд № 3)

 


Я найперша зацвітаю

Синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не стане влітку (Пролісок)


- Як ще називають пролісок (перша весняна квітка) (Слайд № 4)

 

Отже назвіть всіх героїв нашої казки. (5 хвилин)

( Сонечко, Хмара, Вітер, Пролісок).

 

Давайте складемо по одному реченню про кожного героя казки (діти складають речення)

Про кого речення вам більше сподобалося?

Отже ми готові скласти казку.

Скажіть мені з чого треба починати? Що має кожна казка? (назву, заголовок)

Вірно, треба придумати назву, заголовок, але назву кожний придумає свою, коли

вже казочка буде складена.

 

А зараз, давайте пригадаємо, як же починаються казки, якими чарівними

словами? (Жили - були..., За синіми морями, за високими горами..., Давним -

давно).

  • А як ми почнемо нашу казку?
  • Щоб полегшити роботу, я буду вам задавати питання. Починаємо...
  • Жило-було ( Сонечко )
  • Яким було сонечко? ( веселим, привітним )
  • Що воно робило (зігрівало та дарувало радість)
    ( Слайд № 5)

 

Хто одного разу захопив його у полон? (Темна Хмара) ( Слайд № 6)

 

Яким стало все навколо? ( сумним, похмурим)

Хто прийшов на допомогу Сонечку? ( веселий вітер) (Слайд № 7)

 

Як він допоміг? ( прогнав хмару)

Що зробило Сонечко? ( усміхнулось, засяяло)

Хто зрадів що Сонечко повернулось ( перша квіточка)

Отже тепер будемо складати речення (діти відповідають на питання повним реченням)

(Слайд № 1-7)

Ось ми відповіли на всі запитання і склали казку про Сонечко.

Як би ви її назвали? ( «Сонечко», «Сонечко та його друг Вітер», тощо).

А хто може розповісти казочку від початку до кінця? (5 хвилин)

А зараз ми ще пограємось, зробимо так, щоб ваша казка ожила ( одна дитина розповідає казку, а інші у костюмах – інсценізують її.

Фізкультхвилинка

(Слайд № 8)

 

А тепер давайте ще раз послухаємо нашу казку (2-3 учня розповідають казку).

А зараз ми намалюємо нашу казочку у тому порядку якому відбуваються події

(слайди 1-7) (10 хвилин)

( діти під спокійну тиху музику малюють казочку )

Підсумок уроку (1 хвилина)

  • Діти, чим ми сьогодні займалися на уроці?
  • Про кого сьогодні складали казку?

Виставка дитячих малюнків (3 хвилини)


Я всміхаюсь сонечку:

Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квітоньці:

Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику:

Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся

Зичу їм добра!


 

 

Подобається